A levesek sokféle alapanyagból, változatosan készülhetnek, és tálalhatjuk hidegen vagy melegen, általában az étkezés kezdő fogásaként, előételként. Vannak kifejezetten főételként fogyasztott, tartalmas levesek, ilyen például a gulyás.
A korszerű konyhatechnológiai műveletek és az egészséges táplálkozás ismereteinek gyakorlati alkalmazása révén a leves az egészséges táplálkozás meghatározó eleme lehet rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt.
A levesek meghatározó alapanyagai a zöldségek, amiknek szezonalitása, bőséges kínálata éppen júniusban van. Bevált, korszerű és ízletes eredménnyel járó ételkészítési módszer a zöldség alapanyagok (sárgarépa, paradicsom, zeller, burgonya stb.) vagy gyümölcsök (alma, őszibarack, szilva stb.) negyedét, vagy 20 %-át nyersen, vagy főzve áttörni, passzírozni és beledolgozni a levesbe.
Már nagyanyáink is tudták, hogy a zöldségek főzőlevét nem elönteni, hanem ételkészítéshez felhasználni az igazi, annak ugyanis a gazdag ízek mellett magas az ásványianyag-tartalma.
Azt is tudták, hogy az apróra vágott zöldpetrezselyem nemcsak díszíti az elkészült ételt, hanem közvetlenül tálalás előtt a levesbe szórva kellemes, aromás illatával étvágygerjesztő hatása van, és az étel C-vitamin-tartalmát is növeli.
A kis energiatartalmú zöldség- és gyümölcsleveseket a diétázók is bátran fogyaszthatják, mert nagy folyadék- és rosttartalma miatt viszonylag gyorsan telítettségérzetet kelt.